top of page

Adopcja

nie bój się - przygotuj się!

Gdy planujesz przygarnąć nowego zwierzęcego współlokatora warto się przygotować. Każd pies jest inny i nie każda przedstawiona sytuacja, może mieć miejsce w przyszłości, lecz warto przygotować się na każdą ewentualność oraz podjąć świadomą decyzję. (Porady dotyczą przede wszystkim psów, ponieważ większość naszej działalności dotyczy własnie tych zwierzaków)

 

Nie bój się - przygotuj się

 

1. PODEJMIJ ŚWIADOMĄ DECYZJĘ!!!- pies, koty czy inne zwierze nie jest zabawką i nie można go wyrzucić gdy się znudzi, zepsuje lub nie będzie się do końca zachowywał tak jak chcesz. Zwierzęta mają różne charaktery, dlatego przed podjęciem decyzji dowiedz się o wybranym zwierzeciu jak najwięcej, pytaj o to co najbardziej cię interesuje, jakie zachowania są porzadane, a jakie przeciwnie. Pamiętaj każdy ma swoje wady, ludzie także, nigdy nie znajdziesz zwierzęcia 'idealnego', ale to nie znaczy, że go nie pokochasz, mimo tych wad. Poza tym idealny=nudny.

Pamiętaj również o tym by upewnić się, że masz odpowiednie warunki do trzymania danego zwierzaka, pamiętaj, że duże psy potrzebują wiecej przestrzeni, czesto wiecej ruchu. Pamiętaj również, że i one mają swoje potrzeby, trzeba je codziennie nakarmić, wyprowadzić, zmienic żwirek itp.

ADOPCJA=ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Przeanalizuj wszystkie za i przeciw ;)

 

2. ZACHOWANIE CZYSTOŚCI- może się zdarzyć, że w pierwszych dniach zaadoptowany zwierzak będzie miał problem z zachowaniem czystości, niektóre psy ze schronisk nigdy wcześniej nie miały własnego domu, dlatego nie wiedzą jak zachowywać się w nowym miejscu. Psy w schroniskach nie wychodzą regularnie na spacery i muszą nauczyć się nowych zasad. Nie skreślaj go na starcie, bo nabrudził na dywanie. W końcu podejmujesz świadomą decyzję. UWAGA! Szczeniaki (zwaszcza szczeniaki) na początku z całą pewnoscią nie bedą potrafiły zachować czystości w domu, a praca nad takim malcem, może trwać bardzo długo.

Jeśli pies ma z tym problem, najlepiej wyprowadzać go jak najczęściej i chwalić gdy załatwi swoje potrzeby na dworze, gdy się przystosuje problem minie ;)
Probem z zachowaniem czystości nie dotyczy tylko psów ze schronisk, ale również z hodowli. Kupny pies różni się od psa ze schroniska, tym, że nigdy nie siedział za kratami.
W pierwszych dniach mogą się również pojawić problemy z rozwolnieniem, spowodowane zmianą karmy lub stresem związanym z nową sytuacją, po kilku dniach żołądek zwierzaka powinien się przystosować, a wraz z tym i ten problem powinien zniknąć.

 

3. ZABEZPIECZ MIESZKANIE- nowe rzeczy mogą wydawać się wspaniałymi zabawkami, buty, książki, gazety, wszystko jest ciekawe, może się również zdarzyć, że meble zostaną uszkodzone, zwłaszcza drewniane. Oczywiście trzeba pamiętać, że to się może zdarzyć, ale nie koniecznie. Bądź przygotowany na straty, czasem ciężko się ustrzec.

 

4. PRZYGOTUJ LEGOWISKO- każdy lubi mieć swoje miejsce, w którym będzie się czuł bezpiecznie. Pamiętaj, aby legowisko znajdowało się w miejscu cichym, komfortowym, możliwe, że zwierzak bedzie chciał się ukryć, dlatego posłanie można umiejscowić pod biurkiem lub w jakimś kącie.

 

5. PRZYGOTUJ MIEJSCE POSIŁKÓW- zwierzak powinien posiadać dwie miski, jedną na wodę, trzeba pamiętać, by była pełna oraz, że trzeba co jakiś czas wymienić wodę na świerzą. Druga miska będzie przenaczona na posiłki, staraj się karmić swojego nowego zwierzaka o stałych porach.

 

6. NIE PUSZCZAJ ZWIERZAKA SAMOPAS- pies powinien posiadać obrożę lub szelki z przypiętym identyfikatorem. Pamiętaj, że pies nie zawsze przybiegnie na komendę, zwłaszcza jeśli jest u ciebie dopiero od kilku dni. Jeśli pies lubi ganiać inne zwierzaki może pobiec np. za kotem i się zgubić. Psy ze schroniska są już zachipowane, dzięki temu jeśli się zgubi, łatwiej będzie można odnaleźć właściciela.

Ale lepiej zapobiegać i zawsze mieć zwierzaka pod kontrolą.

Jeśli masz podwórko, upewnij się, że pies nie bedzie w stanie przedostać sie poza ogrodzenie, nie przejdzie między prętami, nie bedzie miał możliwości zrobienia podkopu i nie bedzie w stanie przeskoczyc przez płot.

 

7. WYCIE I SZCZEKANIE- szczekanie jest całkowicie naturalne dla psów, jest to jeden ze sposobów porozumiewania się ze światem i może wynikać z różnych czynników- strach, chęć zwrócenia na siebie uwagi, próba ostrzeżenia własciciela itd. Nie należy psa karać za chęć mówienia, to tak jakby nam zakazano mówić mimo iż jest to dla nas całkowicie naturalne. Zdaża się również, że pies zaczyna wyć gdy właściciel wychodzi na dłużej z domu, oznacza to często "Gdzie jesteś?" i może być również zwiazane z lękiem separacyjnym, pies w nowym otoczeniu nie czuje się bezpiecznie, nie wie czy nowy własciciel wróci, czy znowu nie został porzucony. W takim wypadku należy zadbać by poczuł sie w naszym mieszkaniu bezpiecznie i spokojnie, w tym celu często wykorzystuje się trening z klatką.

 

8. KOMENDY- wolontariusze w schronsku uczą psiaki podstawowych komend, jednak na poczatku zwierzak może nie słuchać nowego własciciela. W tym wypadku ważna jest cierpliwość i nagradzanie za każdy nawet najmniejszy sukces.

 

9. KRADZIEŻ JEDZENIA I ŻEBRACTWO- wielu psom (nie tylko tym ze schronisk) zdarza się kraść ze stołu, dlatego lepiej nie zostawiać obiadu, kanapek w miejscu do którego może sie dostać zwierzak. PAMIĘTAJMY! Pod żadnym pozorem nie można dawać zwierzetom słodyczy, zwłaszcza czekolady.
Jeśli nie chcesz by Twój pies żebrał, nie dawaj mu nic ze swojego stołu, ignoruj próby wymuszania, przyjdzie moment, gdy sam stwierdzi, że stanie nad tobą i proszenie nie ma sensu.

 

10. ZWIERZĘTA I DZIECI- nie zostawiaj dzieci samych ze zwierzakim, na początku nie wiesz jakie zachowanie dziecka, pies może uznać za zagrożenie, czasem instynkt może zadziałać szybciej, a dopier później pies orientuje się w sytuacji. Dziecko również może nie wiedzieć jak się zachować, przygotuj je na pojawienie się nowego domownika, wyjaśnij czego robić nie wolno. Zapobiegaj sytuacjom niebezpiecznym. Często to nie pies jest winny, a agresja jest wywołana konkretnym czynnikiem.

 

Okres przystosowawczy zwierzaka może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy w tym czasie jego charakter czy zachowania mogą zmienić się nawet o 180°. Pies początkowo nieśmiały otwiera się na świat, pies spokojny zaczyna sam zaczepiać do zabawy. Dość często się zdarza, że w pierwszych dniach po adopcji pies milczy, a dopiero jakiś czas później zaczyna się odzywać, bronić domu (cecha pożądana u psa-stróża, ale nie koniecznie u psa-towarzysza w bloku). Czasem pojawiają się problemy, których człowiek się z początku nie spodziewał i na odwrót - niektóre problemy po jakimś czasie same znikają.

 

JEŚLI MASZ JUŻ PSA

 

1. SZCZEPIENIA- Upewnij się, że oba zwierzaki są zaszczepione

 

2. ZAPOZNANIE- zapoznaj ze sobą zwierzaki, najlepiej poza mieszkaniem, na neutralnym terenie i luźnej smyczy, daj im czas na obwąchanie się, czasem i powarczenie. Bądź wyciszony, nie zwracaj na siebie zbytniej uwagi.

 

3. KARMIENIE- pamietaj, że do konfliktów dochodzi najczęście przy jedzeniu, każdy pies powinien mieć swoją miskę, na poczatku, może być konieczność karmienia ich w osobnych pomieszczeniach.

 

4. ZAZDROŚĆ- zwierzaki mogą być na poczatku o siebie zazdrosne, staraj się unikać sytuacji w których mogłoby dojść do konfliktu. Nie faworyzuj żadnego zwierzaka, jeśli głaszczesz, głszcz oba, chyba, że na siebie powarkują. Pozwólmy psom by same rozwiązały swoje konflikty, chyba że spięcie zaczyna być zbyt ostre i któremuś z nich może stać się krzywda, stań wtedy między nimi, jeśli kłócą się o ciebie, odwróć sie tyłem.

 

JEŚLI MASZ KOTA

 

1. UPEWNIJ SIĘ- Warto się wcześniej upewnić, że pies toleruje koty i nie jest wobec nich agresywny.

 

2. STRES- dla kota pojawienie się nowego lokatora może wiązać się ze sporym stresem. Zwierzęta muszą sie poznać, nie wpuszczaj od razu psa do domu, trzymaj go na smyczy, załuż kaganiec, to uchroni nie tylko kota przed ewentualnym atakiem, ale i pysk psa przed kocimi pazurami. Jeśli wszystko przebiega spokojnie póść smycz, jeśli wciąż wszystko jest w porzadku zdejmij kaganiec.

bottom of page